Jak spakować się na wakacje?

Dla wszystkich tych z Was, którzy kiedyś zabrali dużo rzeczy na wyjazd, garść porad jak spakować się lekko i minimalistycznie. Tak skonstruowany bagaż mieści się w samolocie jako bagaż podręczny, nawet w Ryanairze czy Wizzairze (który ostatnio sprowadził je do malutkiego plecaka max. 6 kg).

Miłego oglądania :)


Źródło: Jak spakować się na wakacje? – Orest Tabaka

Zmiany: Sposób spędzania czasu…

OK! Zmiany zmianami, ale od czego można zacząć i jakie zmiany powprowadzać? Najlepiej zacząć od najprostszych, a które ciągną za sobą szereg innych. I wcale dużo zmieniać nie trzeba, by jakość życia wyraźnie zaczęła rosnąć – to jak zmienić nam DNA o 1% i już byśmy byli delfinami :)

Więc zacznijmy od sposobu spędzania czasu. Jest kilka „ogólnych” pomysłów ludzi na spędzanie czasu po pracy: siedzenie w domu przed TV, bo przecież człowiek styrany jest, pójście do knajpy na piwo czy na dyskotekę. Wybaczcie, że upraszczam schemat… lecz nie łudźmy się, ale takie są pomysły wielu osób, bo „co innego można robić”. Stąd warto tutaj wprowadzić uatrakcyjnienie, nawet jeśli ktoś z nas inaczej sobie to wypełnia.

Zasadniczo jest kilka poziomów, które wymagają naszego zaangażowania – najłatwiej wyjść się poruszać, pobiegać, pojeździć na rolkach, łyżwach i wszelkie aktywności ruchowe. Później mamy całą gamę kursów, warsztatów, zajęć rozwijających… czy to językowo, umiejętnościowo (np. gotowanie) czy artystycznie. Tutaj by mieć efekty trzeba postawić na pewną systematyczność (dobra sprawa na zbliżającą się zimę). No i jedne z bardziej angażujących, wymagających inicjatywy to podjęcie się różnych akcji, projektów, które są niezwiązane z pracą a mogą zrobić jakieś mniejsze lub większe dobro na tym świecie. Podpatrzcie kto z Waszych znajomych robi coś fajnego i zaproponujcie potowarzyszenie im w tym. 1 takie wyjście w tygodniu zmienia dużo… 3 wywracają życie do góry nogami.

Na każdym poziomie, zależnie od tego na ile jesteśmy gotowi, mamy szereg możliwości. Sam kilka lat temu zacząłem chodzić z ciekawości na zajęcia z żonglerki… by dać się wciągnąć w taniec współczesny, zajęcia teatralne, szczudlarskie i różne inne :) To doprowadziło to do tego, że czasem wspieram różne projekty teatralne czy artystyczne… czy też sam od pół roku organizuję spotkania rozwojowe MeetPRO we Wrocławiu, poważnie zastanawiając się nad takimi w Lublinie, gdzie obecnie mieszkam. I to wszystko nie musi być pracą a sposobem na spędzanie czasu w aktywny i kreatywny sposób, który dodaje masę energii i wprowadza element nowości do życia wybijając z rutyny.

I powinno to być Waszym pierwszym zadaniem, jeśli łapiecie się na tym, że każdy dzień upływa podobnie i brakuje Wam uatrakcyjnienia. A że już za miesiąc, dwa będziemy mieli za oknem pluchę (sad, but true) to coś czuję, że wtedy z podjęciem się zmian, z jakąś inicjatywą będzie kiepsko. Więc teraz to najlepszy moment, by coś z tym zrobić, jadąc jeszcze na letnio-wakacyjnej energii.